yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.4 Точкові та точнісні діаграми

Технологія машинобудування

4.4 Точкові та точнісні діаграми

 

Використання точкових та точнісних діаграм є реалізацією статистичного контролю за якістю продукції, що попереджає брак, тому що контролю піддають не вже виготовлену продукцію, а якість виконання самого технологічного процесу.

При статистичному контролі значно зменшується кількість контролерів, оскільки вибірковій перевірці підлягає лише 5-10% продукції [1].

Сутність методу точкових діаграм полягає у фіксуванні значення контрольованого параметра при обробці заготовок партії на спеціальній діаграмній стрічці (дивись рисунок 4.13).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 4.13 – Стрічка для точкових діаграм

 

На діаграмній стрічці нанесені границі поля допуску (Т) і на відстані 0,25Т межі, що відповідають рівню налагодження.

Даний метод може бути реалізований як у ручному, так і в автоматизованому режимі контролю. При цьому в останньому випадку у Т-системі повинні бути встановлені датчики, що вимірюють значення параметра, який контролюють.

У застосуванні даного методу можна виділити такі варіанти:

- контроль всіх послідовно 1,2,3,…,n оброблених заготовок. При цьому на діаграмну стрічку виводяться дійсні значення параметра кожної заготовки, зміна яких візуально вказує на наближення до межі рівня налагодження (дивись рисунок 4.13). У необхідний час процес обробки припиняють і виконують підналагодження обладнання. Такий контроль практично повністю попереджає появу браку:

- якщо кількість заготовок у партії досить велика, то на діаграмну стрічку виводять на одній вертикальній лінії розміри групи (3-5) послідовно оброблених заготовок або середнє значення їх розміру.

У цьому випадку має місце економія довжини стрічки, але з’являється імовірність появи браку, оскільки при середньому значенні параметра у межах допуску брак хоч одного виробу не виключено;

- в умовах великих обсягів виробництва на діаграмну стрічку виводять результати вимірювання параметра для досить значної групи (25-100 і більше) заготовок. У даному випадку результати вимірювання обробляють за методикою статистичного аналізу точності, тобто з визначенням параметрів певного математичного закону (наприклад, закону Гаусса).

На підставі розрахунку параметрів цього закону на діаграмну стрічку виводять від трьох (Lсер, ±3σ) до п’яти (Lсер, ±σ, ±3σ (R)) точок. Така діаграма називається точнісною (дивись рисунок 4.14).

 

 

Рисунок 4.14 – Точнісна діаграма

 

Даний метод дозволяє проаналізувати напрямок зміни розмірів обробки, визначити час підналагодження, ввести в практику методи статистичного контролю продукції.

Точнісні діаграми дозволяють також оцінити точність технологічної операції за показниками сталості і стабільності.

Сталість характеризується постійністю величини Lсер, а стабільність – постійністю поля розсіювання розмірів R [1].

Статистичні методи контролю якості виконання технологічного процесу є основою систем керування точністю обробки шляхом використання автоматичних підналагоджувальних пристроїв [2].

При цьому момент підналагодження визначається на підставі результатів регулярного вимірювання дійсних розмірів обробки контактними або безконтактними засобами вимірювання.

Вважаючи, що конструкції таких пристроїв досить складні і мають значну вартість, їх використання найбільш ефективно на чистових операціях в умовах великосерійного і масового виробництв.

 

36