yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.2.1. Контроль суцільності лиття, плавок, штампування, листів, плит, панелей

Ультразвуковы дефекти 2

Слід відмітити, що в швах існують ділянки, повноцінний контроль яких із-за конструктивних особливостей свідомо неможливий. Ці ділянки не класифікуються при оцінці контроледоступності:

–                   місця перетину швів з невдаленою опуклістю (валиком посилення);

–                   краєві ділянки незамкнутих зварних з'єднань в межах ширини зони;

–                   зварні з'єднання труб з внутрішнім розточуванням;

–                  зварні з'єднання з конструктивним непроваренням за винятком випадків, якщо розміри перетину, що виключається з контролю, не перевищують 3% від загальної площі контрольованого перетину.

Ступінь контроледоступності може бути підвищена шляхом зміни конструкції з'єднання або зварного вузла, зняття посилення, розширення зони переміщення ПЕП, забезпечення додаткового доступу ПЕП до зварного шва, зміни схеми прозвучування.

4.2. Контроль суцільності матеріалів, деталей і виробів

4.2.1. Контроль суцільності лиття, плавок, штампування, листів, плит, панелей

При УЗ-контролі лиття необхідно розрізняти два випадки: контроль стиків, що підлягають обробці тиском, і контроль фасонного лиття. Тут метою контролю є виявлення дефектів металургійного походження, зокрема, усадкових раковин, рихлості, пористості, гарячих тріщин і тому подібне.

Злитки з різних металів і сплавів призначені для виготовлення напівфабрикатів і виробів і характеризуються відносно крупними габаритами, простій формою, нерівною поверхнею і грубозернистою структурою. Крупне зерно в металах з високим рівнем пружної анізотропії приводить до сильного загасання УЗ-коливань із-за розсіяння їх зернами металу і появи структурної реверберації. Тому контроль таких злитків проводять на зниженій частоті 0,25 - 1,0МГц. Зниження чутливості контролю при цьому не грає істотної ролі, оскільки дефекти, що підлягають виявленню, мають достатньо великі розміри і добре відображають УЗ-коливання, падаючі на них з будь-якого напряму.

Контроль злитків можна проводити луно-імпульсним методом, з використанням ультразвукових дефектоскопів УДМ-1М, УДМ-3, ДУК-6В, ДУК-66 і інших приладів раніших випусків. Введення УЗ-коливань в злиток здійснюють контактним (контроль зазвичай ведеться уручну проте він дуже трудомісткий) або імерсійним способом, за допомогою суміщених прямих перетворювачів.

Імерсійний спосіб вигідніший. Перевага його полягає у високій надійності контролю, за рахунок поліпшення акустичного контакту, в зниженні вимог до обробки поверхні виробу. Проте є і недоліки, наприклад, зниження частки УЗ енергії, що вводиться у виріб, за рахунок розбіжності пучка і втрат енергії в першому середовищі, а також віддзеркаленні її при двократному проходженні меж розділу середовищ метал-вода. Крім того при проведенні контролю необхідне застосування спеціальних ванн, транспортуючих пристроїв, пристосувань для завантаження злитків і т. п., що зв'язане з великими витратами засобів. Через все це контроль є не продуктивним тому існує необхідність для автоматизації і механізації контролю.

Злитки діаметром 250 - 600мм і довжиною до 1600мм завантажують на валки, яким повідомляється обертальний рух. Нижня частина злитка при цьому зануренні у воду. Ультразвукові коливання від шукача, розташованої знизу злитка, вводять по нормалі до створюючої через шар рідини. При постійному числі оборотів валків число оборотів злитка залежить від його діаметру.

При вибраному кроці сканування швидкість осьового переміщення шукача при контролі злитків різного діаметру визначається по номограмі. За допомогою приводу з магнітним підсилювачем забезпечується безступінчате регулювання швидкості в діапазоні 1:10. Лінійна швидкість сканування досягає до 0,7м/мін. Швидкість осьового переміщення шукача 18 - 180мм/мін. Крок сканування 2 - 15мм. Час контролю злитка довжиною 1600мм складає біля 10мін.

 

11