yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.3.1. Вибір схеми та параметрів ультразвукового контролю в залежності від товщини металу зварного з’єднання

Ультразвуковы дефекти 2

Якщо на шляху УЗ-коливань зустрінуться дефекти, то залежності від площі перетину пучка УЗ-коливань, площі віддзеркалювальної поверхні дефекту і його місцеположення між поверхнями листа показання індикатора міняються. Якщо дефект менше перетину пучка, то він відкидатиме на задню поверхню виробу «звукову тінь» і показання індикатора зменшуватися. Якщо ж дефект повністю перекриє пучок променів, то показання індикатора будуть рівні нулю.

При контролі ехо-імпульсним методом з використанням подовжніх хвиль суміщену шукачі встановлюють на одній з поверхонь листа або плити і переміщають по площині строчками. При цьому виявлятимуться тільки внутрішні дефекти. У разі відсутності дефектів в товщі металу УЗ-коливань розповсюджуються у напрямі прозвучування до протилежної поверхні, від якої потім відбиваються. На екрані дефектоскопа спостерігаються два імпульси: початковий і кінцевий (донний). Якщо на шляху променя є дефекти, то частина УЗ-коливань від нього відбитися і на екрані з'явиться третій, проміжний імпульс, розташований між початковим і кінцевим. По такій схемі контролюють листи і плити завтовшки від 2- 5 до 50 - 100мм. Чим тонше лист, тим ближче один до одного розташовані імпульси на екрані дефектоскопа.

Істотним недоліком контролю листів подовжніми хвилями є мала зона контролю. При контролі листів напрям прозвучування вибирають так, щоб хвилі розповсюджувалися перпендикулярно напряму плющення. Це дозволяє з більшою надійністю виявляти протяжні дефекти, орієнтовані уздовж листа.

Продуктивність контролю листів нормальними хвилями значно вища, ніж подовжнім, оскільки не потрібне сканування головки по всій поверхні листа.

Проте контроль листів із застосуванням нормальних хвиль має недоліки. Так, наприклад, не можна здійснювати контроль листа на наявність і внутрішніх і поверхневих дефектів за одну операцію, оскільки поки немає шукача, за допомогою якої можна порушити в листі одночасно симетричні і антисиметричні нормальні хвилі різних мод. Крім того вони володіють дисперсією, що у ряді випадків приводить до збільшення тривалості імпульсів (це викликано дисперсією нормальних хвиль, грає негативну роль). Як вже мовилося, контроль товстих плит може бути проведений тіньовим або луно-імпульсним методом шляхом крізного прозвучування подовжніми хвилями. Залежно від товщини плити, матеріалу, з якого вона виготовлена, а також характеристики дефектоскопів, що підлягають виявленню, для контролю можуть бути застосовані частоти УЗ-коливань від 1,5 до 5,0МГц. Для полегшення контролю і підвищення його продуктивності застосовують шукачі із струйним контактом.

Для контролю гладких і ребристих плит (панелей) невеликої товщини можуть бути застосовані нормальні хвилі. При цьому контроль можна автоматизувати, що дозволяє значно підвищити його продуктивність.

Прозвучування панелі проводять уздовж наплавлення пресування за допомогою призматичних шукачів, що працюють на частоті 2,5МГц з кутом введення коливань 38. Контроль проводять з боку, протилежною розташуванню ребер. За один прохід контролюється смуга панелі шириною біля 300мм. Слід зазначити, що при використанні даної методики не контролюються кромки по краях панелі шириною 100мм, ребра і ділянки над ребрами, а також зони у ребер шириною біля 6мм. Це є істотним недоліком методики.

4.3. Контроль зварних з’єднань

4.3.1. Вибір схеми та параметрів ультразвукового контролю в залежності від товщини металу зварного з’єднання

Контроль, зварних з'єднань листових конструкцій проводиться похилими ПЕП прямим або прямим і одноразово відбитим променем з однієї поверхні виробу. Кожен шов контролюється з двох сторін.

Шви завтовшки 3,5...15мм. Для зварних швів листових конструкцій, виконаних односторонньою зваркою електродуги або в середовищі захисних газів, так само як і для трубопроводів, характерна наявність непроварів, провисань і зсуву кромок.

 

13