yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.3.1. Вибір схеми та параметрів ультразвукового контролю в залежності від товщини металу зварного з’єднання

Ультразвуковы дефекти 2

У ряді випадків за існуючими технічними умовами непроварення певної висоти допускається. Луно-метод дозволяє визначати висоту непроварення. Для УЗ-контролю зварних швів малої товщини найбільш ефективні РС-ПЕП з великими кутами в призмі  = 53...55° і малою стрілою. Робоча частота 4...5МГц. Важливою проблемою при контролі односторонніх швів є настроєння від помилкових сигналів.

При падінні УЗ-хвилі на провисання виникають як хвилі, відбиті в крапці, що задовольняє умові нормального падіння променя на поверхню провисання, так і хвилі, що розходяться від зламів поверхні. Це обумовлює появу на екрані дефектоскопа помилкових луно-сигналів від цих дефектів при контролі прямим променем, співпадаючих за часом з луно-сигналами, відбитими від надкорневих дефектів, виявлених одноразово відбитим променем. Оскільки ефективний діаметр УЗ-променя порівняємо з товщиною стінки, то відбивач не вдається ідентифікувати по місцеположенню ПЕП щодо валика посилення шва.

Двосторонні шви з гладкими і пологими валиками посилення можна контролювати при багатократному віддзеркаленні УЗ-променя, що до певної міри спрощує методику контролю. В цьому випадку розповсюдження УЗ-променя в листі носить вже хвилеводний характер, що сприяє виявленню непроварів.

Шви завтовшки 16...40 мм. У швах, виконаних односторонньою зваркою, також великий вплив помилкових сигналів від провисання в корені.

Якщо технологія зварки така, що провисання не утворюються або вони дуже малі, то контроль проводиться одним ПЕП прямим і одноразово відбитим променем за один прийом. Найефективніше тут застосування стандартного ПЕП  = 50°,  = 2,5МГц. Якщо ж помилкові сигнали від провисань великі, то для підвищення перешкодостійкості контроль доцільно проводити роздільно в кореневій і останній частинах шва. При цьому верхню частину шва переважно контролювати перетворювачами  = 40°.

Одностороння зварка без підварива листових конструкцій має вельми незадовільну якість. При ній в корені шва утворюються провисання і меніски значної величини (3...5мм). Контроль кореневої зони таких швів можливий тільки після видалення всіх нерівностей шліфмашиною.

Шви завтовшки 41...120 мм. Ці шви виконуються двосторонньою зваркою або односторонньою зваркою з підваривом кореня. Зазвичай контролюються двома похилими ПЕП коренева частина з  = 40° і верхня частина з  = 50° на частоту 1,8 і 2,5МГц тільки прямими променями. Крім похилих ці шви також контролюються прямим ПЕП, якщо в технології передбачено видалення посилення шва, або головними хвилями за наявності посилення.

Контроль через антикорозійне наплавлення, якщо вона є, не допускається. Особливо важлива вимога при контролі товстостінних швів - проведення здавального контролю тільки після термообробки. Статистика показує, що в цих швах 20...25% площинних дефектів (з них тріщин 5...7%). У ряді сталей, особливо якщо з'єднання виконані електрошлаковою зваркою, по межі сплаву з'являються дрібні поперечні тріщини. В цьому випадку повинен бути передбачений контроль на ці тріщини.

Найбільш небезпечні дефекти - стягнуті непровари в корені шва і тріщини - орієнтовані переважно у вертикальній площині. Такі дефекти, розташовані в перетині шва, погано виявляються при контролі одним ПЕП. В цьому випадку рекомендується завищувати чутливість. Але найбільш ефективне застосування луно-дзеркального або дельта-метода.

Дльта-метод менш чутливий до азимутної орієнтації дефекту, чим прозвучування одним ПЕП. Ця особливість дельта-метода дозволяє істотно переглянути підхід до розробки засобів і методів автоматизованого контролю зварних з'єднань великої товщини і ширше рекомендувати дельта-метод у виробничому контролі для забезпечення надійного виявлення вертикально орієнтованих площинних дефектів.

 

14