yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.3.1. Вибір схеми та параметрів ультразвукового контролю в залежності від товщини металу зварного з’єднання

Ультразвуковы дефекти 2

З іншого боку, при контролі товстостінних швів, ремонт яких дуже дорогий, важливо не тільки знайти дефект, але і розпізнати його тип.

Одностороннє непроварення характеризується появою одиночного відбитого сигналу з координатами, відповідними розташуванню його по одній з меж ліній сплаву з різною умовною висотою.

Двостороннє непроварення характеризується тим, що на екрані дефектоскопа можуть з'являтися одночасно два сигнали, відповідні віддзеркаленню ультразвуку від його меж по обох кромках зварного шва.

Несплавлення відрізняється від непроварення тим, що поверхня основного металу розплавляється, але не сплавляється з наплавленим металом. Виявлені несплави характеризуються тими ж ознаками, що і непроварення. В деяких випадках несплав можна відрізнити від непроварення, оскільки від нього виникає луно-сигнал значної амплітуди при контролі з боку наплавленого і основного металу, оскільки обидві поверхні несплавлення є нерівними.

4.3.2. Особливості контролю кутових зварних з’єднань з технологічним непроваром

При контролі кутових швів з К-подібним обробленням або без неї, але з повним проплавленням стінки можливе застосування трьох схем (рис. 14).

Рисунок 14 - Контроль двосторонніх кутових зварних швів:

а - без дефектів;

 б - з непроваренням в корені шва

 

 

У тих випадках, коли утруднений доступ з боку стінки, тобто неможливий контроль по схемі I, прозвучування виконують по схемах II і III. Контроль по схемі II забезпечує виявлення пір, шлакових включень, несплавів і тріщин, сприятливо орієнтованих до УЗ-променя. Проте контроль по даній схемі ускладнюється необхідністю орієнтування ПЕП щодо з'єднання і появи помилкових луно-сигналів від поверхні протилежного валика шва (рис. 14, а), причому амплітуда помилкового луно-сигналу зазвичай вище за амплітуду сигналу від дефекту. Розділення корисних і помилкових сигналів проводиться за часом проходження УЗ-променя. Виявити непроварення в центрі двостороннього або в корені одностороннього шва при контролі по схемі II практично неможливо, оскільки ультразвуковий пучок випробовує дзеркальне віддзеркалення. Цей небезпечний дефект при доступі контролю тільки із зовнішньої поверхні полиці виявляється по схемі III (рис. 14, б) за допомогою РС-ПЕП і два жорстко сполучених призматичних ПЕП, включених по роздільній схемі. При товщині полиці більш 40мм можна застосовувати прямій ПЕП. У кутових з'єднаннях при доступі тільки з боку вертикального листа непроварення можна виявити при використанні прямого або РС-ПЕП.

Однією з основних умов, що забезпечують найбільш вірогідне виявлення дефектів по перетину шва, є необхідність прозвучування всього перетину шва з рівномірною чутливістю. Виконання відмічених умов забезпечується правильним вибором кута введення УЗ-променя.

Доцільно застосовувати ПЕП з такими кутами  і параметром , при яких забезпечується контроль нижньої частини шва прямим, а верхньою - одноразово відбитим променем. Це вважається за можливе, якщо центральний промінь ПЕП при прихильності його впритул до шва проходить через середину шва або вище за неї (при товщині шва менш 10мм допускається проходження центрального променя нижче за середину перетину шва не більше ніж на 1мм).

Якщо контроль прямим і одноразово відбитим променем неможливий, то необхідно збільшити кут введення або, в крайньому випадку, проводити контроль одноразово і двократно відбитими променями.

Після знаходження оптимальних кутів введення встановлюються зона переміщення шукачів  і  і відповідний їй робоча ділянка на екрані дефектоскопа.

 

15