yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.3.1. Вибір схеми та параметрів ультразвукового контролю в залежності від товщини металу зварного з’єднання

Ультразвуковы дефекти 2

При контролі верхньої і нижньої частин шва кутового з'єднання прямим і одноразово відбитим променями ПЕП переміщають в межах від  до , рівних: .

Для простоти роботи, точнішої і швидшої розшифровки луно-сигналів на екрані дефектоскопа встановлюється робоча ділянка. Його можна встановити по СЗП (рис. 15). Для цього спочатку прямим променем знаходять максимальний ехо-сигнал від нижнього бічного відбивача. А одноразово відбитим променем луно-сигнал від верхнього відбивача і помічають ці положення сигналів на екрані дефектоскопа, після чого строб-імпульс між цими мітками переміщають вліво на половину його величини, а потім задній фронт стробімпульса доводять до мітки, відповідною ехо-сигналу від верхнього бічного відбивача.

Робочу ділянку на екрані дефектоскопа можна встановлювати не тільки по бічних циліндрових свердленнях, але і по кутових відбивачах.

Настройка чутливості дефектоскопа може проводитися по одному з штучних дефектів, наприклад зарубки, або по СЗ № 1.

Рисунок 15 - СЗП для настройки робочої ділянки і чутливості дефектоскопа при контролі двосторонніх кутових швів.

 
                                  

 

 

 

 

4.3.3. Особливості контролю з'єднань з’єднань внапустку

УЗ контроль з'єднань, зварених внапустку, проводиться ПЕП на частоту 2,5...5МГц зазвичай з боку нижнього листа одноразово відбитим променем по суміщеній схемі (рис. 16, а). По такій схемі контролю виявляються тріщини, непровари вертикальної кромки і кореня шва, а також одиночні дефекти по перетину шва.

Кут введення променя вибирається із співвідношень: якщо  , то  = 30°; якщо , то  = 40°; якщо, то  = 50°.

У разі обмеженої протяжності основного листа контроль слід вести ПЕП з максимально можливим кутом введення, визначуваним по виразу: .

Для забезпечення прозвучування всього перетину шва ПЕП переміщають в межах: ; .

Встановлено, що максимальний розмір увігнутості шва щодо гіпотенузи, що сполучає катети шва, не повинен перевищувати 2мм, а опуклості - 3мм. Робоча ділянка на екрані дефектоскопа, відповідний знайденим межам переміщення, встановлюється по СЗП відповідно до порядку, викладеним вище. Чутливість дефектоскопа настроюється по СЗ №1 або СЗП з штучним дефектом. При контролі з'єднань внапустку найбільш оптимальним відбивачем для настройки чутливості дефектоскопа є так званий прохідний циліндровий відбивач.

Рисунок 16 - Контроль з'єднань внапустку: а - по суміщеній схемі; б - дзеркально-тіньовий метод за відсутності дефекту;

 в - дзеркально-тіньовий метод за наявності дефекту

 

 

Проте дана схема не гарантує надійне виявлення непроварення і несплаву у нижньої кромки. Це пояснюється тим, що УЗ-промень, потрапляючи на горизонтальний плоский дефект, відбивається під тим же кутом і не повертається на ПЕП. Для кращого виявлення дефектів, що залягають в зоні кромки нижнього поясу, рекомендують додаткові (дублююче) прозвучування з боку верхнього листа прямим променем (схема I) ПЕП з кутом призми 30° на частоту 2,5МГц виробів завтовшки 20мм і більш. При контролі виробів меншої товщини найбільш ефективний контроль одноразово відбитим променем (схема II) ПЕП з кутом призми 50° на частоту 5МГц.

 

16