yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.4.1. Контроль зварних швів труб різного діаметру

Ультразвуковы дефекти 2

Для конструкцій відповідального призначення доцільніше застосовувати дзеркально-тіньовий метод, що забезпечує упевнене виявлення горизонтальних дефектів. За відсутності дефекту УЗ-коливань проходять від випромінювача через бездефектне місце до приймача і на екрані з'являється імпульс. Якщо в з'єднанні є дефект, то амплітуда луно-сигналу відсутня або незначна. При даній схемі контролю відстань між точками введення ПЕП повинна строго дотримуватися: , що виконується завдяки закріпленню ПЕП в утримувачі, що дозволяє повертатися їм у вертикальній площині і що забезпечує тим самим їх переміщення на різних рівнях при постійному .

Зона переміщення ПЕП, при якій забезпечується прозвучування всього перетину шва, повинна бути приблизно рівною . При переміщенні ПЕП, у разі відсутності дефектів, луно-сигнал на екрані дефектоскопа зникатиме тільки на кінцях зони переміщення.

4.4. Ультразвукова дефектоскопія трубопроводів та трубних систем

У будівельній індустрії застосовують труби діаметром 28... 1420мм з товщиною стінки 3...30мм. По дефектоскопічності весь діапазон діаметрів можна умовно розділити на три групи: 1) Ø = 28...100мм і = 3...7мм; 2) Ø = 108...920мм і       = 4...25мм; 3) Ø = 1020...1420мм і = 12...30мм.

4.4.1. Контроль зварних швів труб різного діаметру

Особливістю зварних швів труб діаметром 28... 100мм. з = 3...7мм є утворення провисань усередині труби, що обумовлює появу на екрані дефектоскопа помилкових ехо-сигналів від них при контролі прямим променем, співпадаючих за часом з луно-сигналами, відбитими від надкорневих дефектів, виявлених одноразово відбитим променем (рис. 17, б). Оскільки ефективна ширина пучка співмірна з товщиною стінки труби, то відбивач зазвичай не вдається ідентифікувати по місцеположенню шукача щодо валика посилення. Має місце також наявність неконтрольованої зони в центрі шва із-за великої ширини валика шва.

Рисунок 17 - Особливості виявлення надкорневих дефектів:

а - настройка швидкості;

 б - сигнали від надкореневих дефектів і провисань; в - зона стробування

 

в

 

б

 

а

 

 

На рис. 17:  - сигнал від нижнього контрольного відбивача;  - те ж, від верхнього;  - сигнал від дефекту;  - співпадаючий з ним по координаті сигнал від провисань;   / - ділянка, де виявляються кореневі дефекти і невеликі сигнали від провисань;             // - зона співпадіння; /// - зона сигналів від дефектів у верхній частині шва.

Максимальна перешкодостійкість при контролі таких швів досягається шляхом використання фокусуючих ПЕП з гострою діаграмою спрямованості і кутами введення  = 40...42° або  = 70°. Для підвищення достовірності контролю швів товщиною 3,5...8мм, здійснюваного суміщеним ПЕП з одним п’єзоелементом, запропоновано вводити тимчасову селекцію, що виключає з огляду ту частину розгортки, де можлива поява сигналів від нерівностей. При цьому при прозвучиванії прямим променем, природно, пропускатиметься якесь число дефектів в надкорневой зоні. Проте статистика показує, що ризик від такої системи селектірованія невеликий і цілком окупається практично повним виключенням марного забракування.

 

17