yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.4.1. Контроль зварних швів труб різного діаметру

Ультразвуковы дефекти 2

Рис. 17, в ілюструє схему настройки швидкості розгортки дефектоскопа і методику виявлення надкорневих дефектів. Ділянка розгортки / є зоною появи ехо-сигналів від дефектів, розташованих в корені шва. Ділянка // є зоною збігів ехо-сигналів як від дефектів, розташованих безпосередньо під коренем шва, так і від провисань. По суті, це зона невпевненого контролю. Ділянка /// відповідає луно-сигналам, відбитим від дефектів у верхній частині шва. Можливо також поява луно-сигналів, відбитих від дефектів лівіше за сигнал Д або в безпосередній близькості від нього.

Зсув кромок стикуємих елементів може бути також помилково прийнято за кореневий дефект. Зсув кромок із-за різної товщини елементів характеризується виявленням сигналу, шва, що виявляється з одного боку, по всьому шву або на більшій його частині. В цьому випадку слід вимірювати товщину стінок.

Зсув кромок із-за неспіввісності стикуємих труб характеризується виявленням сигналів з різних сторін шва в діаметрально протилежних точках шва.

Кут призми  для всіх ПЕП однаковий і рівний 50°, частота 5МГц, діаметру п’єзоелемента 6мм. Радіус кривизни робочої поверхні ПЕП повинен бути рівний або на 1мм перевищувати радіус кривизни зовнішньої поверхні труби. Настройку робочої ділянки розгортки і чутливості дефектоскопа проводять по СЗП.

Труби діаметром 108...920мм з = 4...25мм також виконують односторонньою зваркою без зворотного підвара. До останнього часу ці з'єднання контролювалися суміщеними ПЕП по методиці, викладеній для труб діаметром 28... 100мм. Проте відома методика контролю передбачає наявність достатньо великої зони збігів (зони невизначеності) II, яка за своїм розміром приблизно в 2 рази перевершує зони / і //, разом узяті. Це приводить до того, що достовірність оцінки якості з'єднання незначна. Крім того, суміщені ПЕП мають високий рівень ревербераційних шумів, що утрудняють розшифровку сигналів, і нерівномірність чутливості, яку не завжди можна компенсувати наявними засобами. Застосування хордових роздільно-суміщених ПЕП для контролю даного типорозміру зварних з'єднань нераціонально, оскільки із-за обмеженості значень кутів введення УЗ коливань з поверхні зварного з'єднання габарити перетворювачів невідповідний ростуть, росте і площа акустичного контакту.

Використання розроблених РС-ПЕП дозволяє істотно (~ 2 рази) зменшити зону невизначеності // і збільшити відповідно зони I і III і тим самим підвищити достовірність контролю. Кут призми  для всіх ПЕП однаковий і рівний 50°. Частота 5МГц, діаметр п’єзоелемента 8мм.

Зварні стики труб діаметром 1020...1420мм з = 12...30мм виконують двосторонньою зваркою або з підваром зворотного валика шва. У швах, виконаних двосторонньою зваркою, як правило, помилкові сигнали від задньої кромки валика посилення дають меншу перешкоду, чим в односторонніх швах. Вони менше по амплітуді унаслідок плавніших контурів валика і до того ж вони далі по розгортці. Тому для дефектоскопії це найбільш сприятливий типорозмір труб.

Найбільш висока достовірність контролю отримана при використанні ПЕП типу РСМ-Н12. На відміну від методики, викладеної для труб діаметром 28...100мм, при контролі даних з'єднань відсутня зона невизначеності. У останньому методика контролю залишається такій же. При використанні РС-ПЕП настройку чутливості і швидкості розгортки також доцільно проводити по вертикальному свердленню. Настройка чутливості і швидкості розгортки похилих суміщених ПЕП повинна виконуватися по кутових відбивачах відповідного розміру.

При контролі зварних швів слід мати на увазі, що в околошовной зоні можливі розшарування металу, що утрудняють визначення координат дефекту. Зону, в якій виявлений дефект похилим ПЕП, слід додатково проконтролювати прямим ПЕП для уточнення характеру дефекту і визначення дійсного значення глибини дефекту.

 

18