yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.4.1. Контроль зварних швів труб різного діаметру

Ультразвуковы дефекти 2

Для кращого виявлення площинних дефектів (тріщин і несплавів) переважно використовувати ПЕП з кутом введення 450 і на частоту 4МГц. Та, що краща виявляється вертикально орієнтованих дефектів на вугіллі введення 45° в порівнянні з кутами 60 і 70° пояснюється тим, що при прозвучуванні останніми кут зустрічі пучка з дефектом близький до 3-го критичного, при якому коефіцієнт віддзеркалення поперечної хвилі мінімальний.

При прозвучуванні зовні труби на частоті 2МГц луно-сигнали від дефектів екрануються інтенсивним і тривалим сигналом шуму. Перешкодостійкість ПЕП на частоту 4МГц в середньому на 12дБ вище і тому корисний сигнал від дефекту, що знаходиться в безпосередній близькості від межі наплавлення, краще вирішуватиметься на фоні перешкод.

І навпаки, при прозвучуванні зсередини труби через наплавлення кращу перешкодостійкість забезпечують ПЕП на частоту 2МГц.

Технологія контролю зварних швів трубопроводів з наплавленням регламентується керівним документом Держатомнагляду РФПНАЕГ-7-030-91.

4.4.2. Контроль зварних швів труб, виконаних на підкладних кільцях

Характерною особливістю таких швів в трубах з = 4...20мм є отримання вельми стабільного сигналу від підкладки, в зварних швах великої товщини цей сигнал легко помітний від дефектів і навіть корисний, оскільки дозволяє контролювати якість акустичного контакту. Для полегшення дешифровки доцільно в місці появи цього сигналу на екрані дефектоскопа нанести мітку тушшю.

При контролі малої товщини ця відмінність утруднена. Існує ряд прийомів, що дозволяють розпізнавати ехо-сигнали від підкладки і дефекту при прозвучуванні швів завтовшки 7...20мм.

Дефекти, розташовані під кореневим шаром, можуть бути виявлені двояким способом: прямим або одноразово відбитим променем (рис. 18). У останньому випадку час приходів сигналів від підкладки і дефекту може бути однаковим.

Розрізнити ці сигнали можна, змірявши лінійкою відстань від точки введення променя (або від передньої грані перетворювача) до середини посилення шва на СЗП. Сигнал від підкладки з'являється при меншій відстані  між швом і ПЕП, чим сигнал від дефектів, розташованих вище за корінь шва . В процесі контролю слід періодично порівнювати ці відстані із зміряними на зразку.

За допомогою прямого ПЕП заздалегідь порівнюють товщину стінки кожного із стикуємих елементів з товщиною зразка і вносять відповідну поправку до настройки швидкості розгортки. Якщо стикуємий елемент має товщину більшу, ніж СЗП, то при контролі шва з боку цього елементу сигнал від підкладки зміщується управо в порівнянні з тим же сигналом, отриманим від тест-зразка.

Рисунок 18 - Прозвучування стику, звареного на підкладному кільці:

а - ехо-сигнал від кільця ; б - ехо-сигнал від надкорневого дефекту виявленого прямим променем; в - однократно відбитим променем

 

 

 

Для того, щоб визначити до якої з кромок стикуємих елементів ближче розплоджений дефект в корені шва, керуються наступними ознаками:

а) якщо дефект в корені шва розташований ближче до лінії сплаву з тим елементом, з боку якого ведеться контроль, то при повільному наближенні шукача до шва на екрані дефектоскопа першим з'являється сигнал від дефекту, а потім, з'являється сигнал від підкладки;

б) при контролі цієї ділянки шва з боку другого елементу на екрані першим з'являється сигнал від підкладки, а потім - від дефекту.

 

19