yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->4.4.1. Контроль зварних швів труб різного діаметру

Ультразвуковы дефекти 2

Тріщини і несплави по кромках в корені шва зазвичай починаються від зазору, утвореного кромкою стикуємого елементу і підкладки. Розповсюджуючись по наплавленому металу, пройшовши перший або другий шар, вони виходять на середину шва. У зв'язку з цим відмітною ознакою тріщин в корені шва є те, що вони частково або повністю екранують віддзеркалення від підкладки тільки при контролі з боку того із стикуємих елементів, у кромки якого вони беруть свій початок. При контролі шва з протилежного боку тріщина не екранує підкладки і ультразвукові промені вільно проходять в підкладку. На екрані дефектоскопа виникають два сигнали: від підкладки і від тріщини. Сигнал від підкладки має приблизно ту ж амплітуду і пробіг на екрані, як і на ділянках, де дефект відсутній. Тріщини з цього боку виявляються значно гірше, а при невеликій висоті можуть зовсім не виявлятися.

4.4.3. Контроль кутових з'єднань трубопроводів

По конструкції кутові зварні з'єднання трубних елементів, як і плоских елементів, діляться на дві категорії: з повним проплавленням і конструктивним зазором і непроваренням. Вибір методу контролю визначається діаметром приварного патрубка (штуцера) і можливістю контролю зсередини, наявністю конструктивного зазору. Контроль кутових зварних з'єднанні патрубків або труб з номінальною товщиною стінки 4,5...65мм з судинами (корпусами), фланцями і тому подібне без конструктивного зазору проводиться із зовнішнього боку патрубка похилими суміщеними ПЕП. Контроль шляхом сканування по поверхні судини здійснюється при діаметрі останнього не менше 800мм.

Кут введення  вибирають з тих же умов, що і для плоских елементів. У разі сканування по поверхні патрубка ця умова визначається виразом:

                                    (19)

де  - стріла ПЕП;  і  - відповідно товщина стінки судини і патрубка;  і  - розміри катетів швів, прилеглих до патрубка зовні і усередині судини.

При скануванні по поверхні судини

,                                          (20)

де  - розмір катета шва, прилеглого до судини.

Зазвичай для контролю використовують похилі ПЕП з наступними параметрами:

1)

2)

3)

4)

ПЕП повинні мати стрілу, що забезпечує проведення контролю кореня шва прямим променем. Якщо ця умова не витримується, необхідно зрізати фаску на передній грані призми або збільшити кут введення, що рекомендується.

Особливість контролю в тому, що кут скосу кромки штуцера міняється від 0 до 30°. В центрі секторів А і В кут рівний 0, в центрі секторів Б і Г - 30° (рис. 19). Ширина посилення також міняється: у секторах А, В вона може бути в 1,5 разу більше, ніж в секторах Б, Г, тому при скануванні необхідно враховувати, що при попаданні прямим променем в корінь шва і одноразово відбитим променем в посилення шва відстань між передньою гранню ПЕП і краєм посилення буде неоднаковою в секторах шва.

Рисунок 19 - Розмітка кутового зварного з'єднання на сектори: 1 - межа посилення; 2 - межа зачищеної зони (паралельно межі посилення)

 
    

 

При контролі зварних з'єднань з товщиною стінки штуцера менше 20мм точно зміряти координати не вдається, тому про наявність дефектів судять по положенню ПЕП щодо краю посилення шва. Для цього при появі луно-сигналу в робочій зоні розгортки оператор повинен зміряти відстань від точки введення ПЕП до ближньої грані посилення шва , якщо луно-сигнал на екрані розташований поблизу лівої межі робочої зони розгортки або якщо ехо-сигнал розташований поблизу правої межі. Зміряні межі , і  порівнюють з цими ж величинами, отриманими з геометричних розрахунків. Збіг зміряних і розрахункових значень з точністю ± 5мм свідчить про наявність дефекту.

 

20