yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Гроші і кредит.Менеджмент->Содержание->4.1. Місце служби контролінгу в організаційній структурі підприємства: структура та склад служби контролінгу

Управління финансовою санацією підприємств

Німеччина

США

Польща

Росія

Виробничі компанії.

Підприємства торгівлі

та послуг.

Некомерційний сектор

(лікарні, державні

установи, комунальні

служби, армії, футбольні

клуби).

НІОКР.

Виробничі компанії.

Підприємства торгівлі,

та послуг

Підприємства

торгівлі та послуг.

Виробничі компанії.

Виробничі компанії.

Оптові торгові підприємства.

Розмір підприємства

Великі компанії.

Холдингові. компанії.

Промислово-фінансові.

групи.

Великі диверсифіковані

компанії.

Холдингові компанії.

Промислово-фінансові

групи.

Суб’єкти малого та

середнього бізнесу.

Великі компанії.

Великі компанії з диверсифікованою системою виробництва.

Холдингові компанії.

Промислово-фінансові групи.

Вид  контролінгу

Виробничий контролінг.

Контролінг інвестицій.

Контролінг збуту

Контролінг. фінансового

результату.

Контролінг витрат.

Контролінг логістики.

Контролінг витрат.

Контролінг бізнес-

процесів.

Виробничий контролінг.

Контролінг фінансових

результатів та ліквідності.

Виробничий контролінг.

Контролінг витрат.

Контролінг збуту.

Контролінг

фінансового

результату

та ліквідності.

Контролінг витрат.

Контролінг фінансового

результату.

Контролінг інвестицій та інновацій.

Крім того, останніми роками контролінг активно впроваджується в практику роботи компаній «некомерційного» сектору економіки, а саме: в лікарнях, державних установах, комунальних службах, армії та навіть футбольних клубах. У зв’язку з високою наукоємністю німецької економіки  великого поширення на підприємствах набув контролінг також у сфері НДДКР. Такі інструменти, як бюджетування НДДКР, розрахунок цільових витрат (Target Costing) і розрахунок витрат за життєвим циклом продукту (Life Cycle Costing), активно використовуються підприємствами, де є  підрозділ досліджень і розробок.

Особливості застосування методів контролінгу саме в Німеччині стосуються перш за все типової проблеми німецьких підприємств – висока частка непрямих витрат. Її причинами є зростання вартості персоналу (заробітна плата, відрядження, підвищення кваліфікації), заміщення ручної праці автоматизованими технологіями, зростання витрат на маркетинг і збут (дослідження ринку, реклама, дистрибуція), індивідуалізація попиту. Як результат, досить високою популярністю користуються такі інструменти, як розрахунок витрат за процесами, вартісний  аналіз непрямих витрат і бюджетування.

Великого поширення система контролінгу на німецьких підприємствах дістала при прогнозуванні цін на продукцію та послуги для визначення нижніх можливих меж цін і тарифів, розрахунку очікуваних прибутків, податкових платежів та резервів. У рамках контролінгу перевіряється ефективність альтернативних варіантів інвестицій, моделюються умови реалізації проекту. Інформація, яку надають керівництву підприємства служби контролінгу, є незамінною для оперативного та стратегічного управління.

Процесно-орієнтований підхід до управління фінансами компаній, що активно обговорюється останніми роками, також впливає на формат системи контролінгу в середній німецькій компанії. Фактично це означає участь контролера в оптимізації бізнес-процесів, побудові процесно-орієнтованої організаційної структури і використання вищезгадуваного методу розрахунку витрат за процесами.

 

156