yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Різні конспекти лекцій->Содержание->1.4.7 Вивчення місцевості командиром

Військова топографія

1.4.7 Вивчення місцевості командиром

механізованого підрозділу в наступі (варіант)

 

О 15.00 25.06 командир 2 мр отримав завдання від командиру батальйону, із якої усвідомив таке (рис.1.67):

1. Противник з 24.06 обороняється на південному березі р. Наумки.

2. 1/67 мбр у ніч з 25 на 26.06 виходить із району зосередження, і з ранку 26.06 після нанесення ядерного удару (5 кт) по перехрестю доріг з позначкою 180,9 (1464) з ходу прориває оборону противнику на ділянці Ясного (1462), броду (1464), знищує противника у районі Ясного, Сизова (1464), вис.182,3 (1264), оволодіває рубежем Іспільне (1062), Широке (0864) і, у подальшому наступає у напрямку Яловки (0664).

3. Друга мр йде у колоні батальйону за 1-ю мр, а з рубежу розгортання батальйону у ротні колони, рухається на лівому фланзі батальйону за маршрутом: ґрунтова дорога (2262), лощина (2064), лісопосадка (1864), Дубки (1664). Рубіж розгортання для атаки – висоти  0,7 – 1,0 км на південь від Дубків. Рота з ходу атакує і знищує противника у районі (викл) Редькіна (1462), броду (1464), Сизова (1464), оволодіває рубежем міст (1262), Сизове і у подальшому наступає у напрямку Прудів (1064).

4. Командиру роти також відомо, що протягом кількох діб у даному районі не було дощів, середньодобова температура від + 15 до + 170; у напрямку наступу роти діє танковий мостоукладальник (МТУ). Ознайомившись по карті із загальним характером місцевості у смузі майбутніх дій, командир роти усвідомив і запам’ятав взаємне розташування основних найважливіших орієнтирів і об’єктів, якими є: лісопосадка (1864), селищна і польова дороги на ділянці лісопосадки, Дубків, вис. 206.3 (1864), населеного пункту Дубків, струмка без назви і висоти на південь від Дубків, річки Наумки, шосейної дороги, населених пунктів Редькіне і Сизове, болота, що поросло лісом (1264), річки Островчиця.

Після цього командир роти детально вивчив місцевість по карті, за розвідувальними даними, які є, а також відомості місцевих жителів щодо характеру певних об’єктів. У результаті він виявив таке.

Прохідність місцевості і підступи до противника. Рельєф у смузі наступу роти слабопересічений; переважає крутизна схилів 1-20 і тільки схили висот, що 0,7-1,0 км на південь від Дубків мають в окремих місцях крутизну 8-100.

Ґрунт твердий, суглинистий або глинистий, на що вказує наявність цегляного заводу у с. Дубки.

Переважна частина території зайнята нивою; у даний час достигають хліби.

У напрямку наступу на ділянці лісопосадка – Дубки  проходять селищна і частково польова дороги, а на ділянці Редькіно – Пруди – шосе.

Прихованих підступів до переднього краю оборони противника немає.

Перешкодами для висування у смузі наступу роти є: струмок без назви, що на південь від Дубків, річка Наумка, болото (1264) і річка Островчиця.

Струмок без назви позначений на карті однією лінією. Внаслідок чого його ширина менше 10 м. Струмок живиться водою із джерела, що розташований на західній околиці Дубків. Зважаючи на малу довжину струмка (приблизно 1,5 км) і порівнюючи його з р. Островчиця, яка має значну довжину і ширину всього 4 м, командир роти зробив висновок, що струмок досить незначний і не буде становити серйозної перешкоди. У правильності цього висновку він упевнився від місцевих жителів і вивчивши дані розвідки.

Річка Наумка, виходячи з даних карти, має ширину 9 м, глибину 1,2 м, швидкість течії 0,2 м/с. Як відомо, на карті ці дані характеризують річку за станом, який встановлюється на ріках звичайно у середині літа. Оскільки час року літній, то можна вважати, що ці дані правильно характеризують стан ріки. Ґрунт дна, зважаючи на якість ґрунту у місці броду (1464), в’язкий.

За умови підходу до ріки потрібно подолати смугу заболочених плавнів, шириною на лівому фланзі роти 50-75 м, а на правому – до 150 м. Плавні позначена на карті умовним знаком прохідного болота  з трав’яним покриттям. Враховуючи тривалу відсутність дощів, командир роти припустив, що плавні не викликають ускладнень для їх подолання. Із опитування місцевих жителів він переконався у правильності свого припущення.

Крутизна схилів річкової долини, судячи з горизонталей, не перевищує 5-60, а їх висота 15-25 м, внаслідок чого річка Наумка може бути порівняно легко форсована, однак в’язкий ґрунт ускладнить форсування ріки танками. Крім того, ріка і підходи до неї можуть бути заміновані противником. Тому слід розвідати найзручніші пункти переправи для танків, розмінувати проходи, а також за необхідності, використовувати під час форсування ріки танковий містоукладальник.

 

Рисунок 1.67 – Частина із карти масштабу 1:100 000

Болото (1264) позначено на карті як важкопрохідне, його глибина 3 м, протяжність до 1 км, ширина 0,6-0,7 км. Для всіх видів машин воно, як наслідок, непрохідне. Обхід болота у смузі дій роти можливий по його західному краю, яка поросла кущами (на картах суцільні кущі зафарбовуються зеленим кольором), або по шосе. Ймовірно, можливий перехід болота на лівому фланзі роти по ділянках, які заросли лісом. На таку можливість вказує наявність сухої луки у східній частині болота. Командир роти запам’ятав цей можливий напрямок подолання болота і вирішив залежно від обставин розвідати його у ході наступу.

Річка Островчиця зображена на карті однією лінією. Її ширина, як це бачимо із оцифрування у кв.1062, дорівнює 4 м, а глибина 0,7 м, ґрунт на карті не позначений. Командир роти припустив за аналогією з р. Наумкою, а також за характером заболочених плавнів, що ґрунт дна річки повинен бути в’язким. Ширина заболоченої ділянки плавнів, яка позначена умовним знаком прохідного болота з трав’яною рослинністю, дорівнює 75-100 м з кожного боку річки. Річка, як наслідок, не є серйозною перешкодою, однак потрібно розвідати ділянки, що є сприятливими для переправи, особливо для танків.

Умови спостереження, маскування і ведення вогню. Місцевість відкрита, добре оглядається з висот і з повітря. Дальність видимості з командних висот досягає 6-7 км.      

З висот, які знаходяться на південь від Дубків, оборона противника у напрямку перехрестя доріг з позначкою 180,9 оглядається на глибину до 1,5 км, а у напрямку висоти з лісопосадкою (1464) – до  200 – 300 м. Противник може приховано розміщатися у лісопосадці і на зворотних схилах зазначеної висоти, а у глибині оборони – у лощині, що на південь від Сизова, у лісі і суцільних кущах, у районі болота (1264).

Противник має можливість добре оглядати наше розташування від села Дубків до південної околиці лісопосадки (1864), південну околицю Дубків і підступи до р. Наумки на відстані 500-600 м, висоти, які 0,7-1,0 км на південь від Дубків, створюють ряд ділянок, які не спостерігаються з боку противника і які можна використовувати для прихованого розгортання роти перед атакою. 

На правому фланзі роти веденню прицільного вогню із стрілецької зброї буде перешкоджати лісопосадка. Командир вирішив передбачити більш суцільний вогонь артилерії і мінометів на цьому напрямку. На лівому фланзі місцевість у розташуванні противника більш відкрита і може прострілюватися вогнем із стрілецької зброї на достатню глибину.

Рубіж безпечної відстані під час ядерного вибуху з епіцентром, що зазначений вище, проходить приблизно по північній околиці Дубків.

Місцевість на передньому краї і у глибині оборони противника сприяє веденню ним прицільного вогню із всіх видів зброї.

Захисні властивості місцевості у смузі дій роти несприятливі, оскільки, крім лісопосадки (1864) і кам’яного кар’єру північніше Дубків у 0,7 км, інших більш або менш надійних природних укриттів немає.

Командир роти, детально вивчивши і оцінивши місцевість, дійшов таких висновків:   

Ø          місцевість легкопрохідна, дозволяє рухатися на бронетранспортерах зі швидкістю 20-25 км/год., у тому числі і поза дорогами, за винятком ділянки важкопрохідного болота (1264);

Ø          найзручніший рубіж розгортання роти у передбойовий порядок – північне узлісся лісопосадки (1864); лісопосадка забезпечує приховане, а наявність двох доріг – швидке розгортання роти;

Ø          відстань від лісопосадки до рубежу розгортання для атаки може бути подолана за 10-12 хвилин, приховано розгорнутися для атаки можливо за висотами, які розміщені на південь від Дубків;

Ø          ріка Наумка не викликає серйозної перешкоди для форсування у пішому строю і на плаваючих бронетранспортерах; однак внаслідок в’язкого ґрунту дна ріки і можливого його мінування, потрібна розвідка пунктів переправ, особливо для танків, розмінування проходів, а також використання під час форсування танкового укладальника мостів;

Ø          відсутність прихованих підходів до переднього краю противника вказує на необхідність сильного вогневого прикриття атакуючих підрозділів;

Ø          місцевість для стрімкого переслідування противника, у зазначеному для роти напрямку, несприятлива внаслідок наявності важкопрохідного болота;

Ø          місцевість у розташуванні противнику сприяє проведенню їм контратак; засідки з боку противника можливі у лісі і кущах на шляхах обходу болота (1264);

Ø          особливу увагу під час атаки слід приділити ділянці з висотою і лісопосадкою, що 200-300 м на схід від Редькіна, а під час дій у глибині оборони – району Сизова, а також району болота (1264), що має відкриті підступи, де, ймовірно, найбільш стійкий опір противника.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Питання для повторення і самоконтролю, задачі

 

1.    Що називається топографічним картою (планом) і яке її призначення і використання?

2.    Чим топографічні карти відрізняються від географічних і на яких картах місцевість відображається більш детально?

3.    Яке призначення мають топографічні плани і в чому полягає їх різниця від карт?

4.    Як розташовані рамки аркушів карт відносно сторін горизонту?

5.    Задача. Підібрати суміжні аркуші карт до аркуша карти з номенклатурою К-30-1-А.

6.    Що називається масштабом карти?

7.    Як і де зазначається масштаб на картах?

8.    Що називається величиною масштабу карти і де вона підписується на карті?

9.    У яких масштабах видаються топографічні карти України?

10.    Як впливає масштаб карти на ступінь деталізації зображення місцевості на картах?

11.    Як визначити відстань, якщо відомий числовий масштаб карти?

12.    Як визначити відстань по карті, користуючись лінійним масштабом?

13.    Як виміряти відстань по карті  по кривій лінії?

14.    Як виміряти відстань окомірно по карті?

15.    Які будуть відстані на місцевості, якщо на карті масштабу 1 : 25 000  вони дорівнюють: 3 см; 4 см; 5 см; 8 см і 16,5 см?

16.    Визначити довжину маршруту, якщо по карті 1 : 50 000 вона дорівнює 28,5 см.

17.    Визначити масштаб карти, якщо: 1 см на карті відповідає 500 м на місцевості; 2 см на карті відповідає 200 м на місцевості; 4 см на карті відповідає 1 км на місцевості.

18.    Визначити відстань, рис.25, між окремим деревом і покажчиком доріг, водяним млином і окремим каменем, і окремим кущем.

19.    Як поділяються умовні знаки топографічних карт за призначенням і геометричними властивостями?

20.    Які точки позамасштабних умовних знаків позначають на карті дійсне місцеположення об’єктів, що зображуються?

21.    Назвіть основні підписи, які розміщуються на топографічних картах.

22.    Назвіть особливості зображення на картах узбережжя морів, озер і водосховищ.

23.    Як зображуються ріки на картах залежно від їх ширини?

24.    Назвіть основні групи рослинного покриття.

25.    Як зображуються на картах ліси?

26.    Перелічіть основні типи ґрунтів.

27.    Дайте скорочену характеристику піщаного ґрунту.

28.    Дайте скорочену характеристику боліт, які зображуються на топографічних картах.

29.    Назвіть основні типи автомобільних доріг і порядок зображення їх на топографічних картах.

30.    Назвіть основні характеристики міст, що впливають на бойові дії військ.

31.    Назвіть види населених пунктів за кількістю жителів під час зображення їх на топографічних картах.

32.    Як зображується на топографічних картах політико-адміністративне позначення населених пунктів?

33.    Вкажіть основні особливості зображення на картах геодезичних пунктів.

34.    Назвіть зміст зарамкового оформлення топографічних карт.

35.    Через скільки метрів по висоті наведені суцільні і половинні горизонталі на картах масштабу 1 : 25 000 і 1 : 50 000?

36.    Які способи зображення рельєфу застосовуються на наших топографічних картах?

37.    Що називається горизонталлю, які її властивості?

38.    Що називається позначкою горизонталі? У яких випадках дві сусідні горизонталі можуть мати однакову позначку?

39.    Що таке висота перерізу? Які висоти перерізу використовуються на наших топографічних картах?

40.    Як відрізнити під час зображення горизонталями хребет від лощини і гору від улоговини?

41.    Відобразити горизонталями: а) напівсферу; б) піраміду з трикутною основою; в) усічений конус; г) площину, яка похила до горизонту.

42.    Як відносно водорозділу розташовуються своїми випуклостями горизонталі, які зображують хребет, а відносно водозливу випуклості горизонталей лощини?

43.    Відобразіть горизонталями випуклий, рівний і вигнутий схили і схил.

44.    Як відображаються на картах схили, крутизна яких більша межової крутизни, що виражається горизонталями?

45.    У чому полягає різниця у позначенні на карті вузьких і широких рівчаків?

46.     Вкажіть, що означають цифрові характеристики, що підписуються на картах поряд з зображенням промоїн, ям, рівчаків, курганів, входів у печери? 

47.    Які та з якою метою застосовуються на картах різновидності горизонталей?

48.    Що береться за початок відліку висот на картах?

49.    Як знайти на карті напрямок схилу у будь-якій даній точці?

50.    На карті закладання схилу (крутизна 60) отримали у три рази менше, ніж закладання другого схилу (крутизна 60) тієї ж висоти перерізу. Яка крутизна другого схилу?

51.    Які ви знаєте загальні правила вивчення місцевості?

52.    Які дані про місцевість потрібно вивчити по карті у вихідному районі для наступу, у районі оборони, під час бойових дій у лісі?

53.    Чому під час побудови профілю вертикальний масштаб завжди береться більшим горизонтального?

54.    Чи можна за побудованим на папері профілем робити висновки про відносну висоту схилів?

55.    Що називається глибиною укриття, кутом укриття, кутом місця цілі і як величини цих кутів визначаються по карті?

56.    Які допустимі величини крутизни схилів і глибини річок під час переправи у брід для колісних і гусеничних машин?

57.    Визначте вертикальний масштаб профілю, якщо:

а)      висота перерізу 5 м умовно взята за 0,5 см;

б)      висота перерізу 10 м умовно взята за 0,2 см;

в)      висота перерізу 20 м умовно взята за 0,1 см.

58.    Визначити без графічних креслень видимість цілі у таких прикладах:

Приклад

Абсолютна висота точок, м

Відстань, м

СП

можливі укриття

цілі

від СП до укриття

від укриття до цілі

1

200

140

120

900

300

2

240

180

150

1330

770

3

95

110

140

250

1500

 

59.    Визначити глибину укриття і кут укриття у таких прикладах:

Приклад

Абсолютна висота точок, м

Відстань, м

можливого СП противника

укриття

ВП

від СП до ВП

від укриття до ВП

1

167,5

132,5

117,5

2700

600

2

178

130

110

2000

400

 

60.    Визначити кут місця цілі за такими вихідних даними:

Приклад

Абсолютна висота точок, м

Відстань від СП до цілі, м

ВП

цілі

1

140

190

2500

2

175

130

3000

 

 

 

 

 

21