yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Право->Содержание->ЩО ТАКЕ ЗМІНА КЛІМАТУ?

Європейське право навколишнього середовища

ЩО ТАКЕ ЗМІНА КЛІМАТУ?

Анатолій Павелко, БФ „Екоправо-Львів”

Впродовж усього часу існування нашої планети на ній багато разів відбувались кліматичні зміни: падала та піднімалась температура атмосфери, змінювалися кількість і райони випадання опадів, напрямки повітряних та морських течій тощо. Все це було викликано дією природних чинників. Кліматичні зміни впливали на життя на Землі. Вимирали одні види, виникали інші. Зміни клімату відбувалися, переважно, протягом тривалого часу, тому живі організми встигали пристосуватись до них. Натомість швидкі, катастрофічні зміни призводили до катастроф. Одна із провідних гіпотез про

   

 148

Правове регулювання у галузі попередження зміни клімату в рамках ЄС              147

причини вимирання динозаврів стверджує, що вони стали жертвами зміни клімату. Удар метеориту підняв у небо хмари пилу, в результаті чого зменши­лося надходження сонячної енергії на поверхню Землі. Температура повітря швидко знизилася, що і спричинило вимирання. Сьогодні спостерігається інша тенденція — температура на планеті зростає. Це зумовлює зміни як у атмосфері, так і в гідросфері всієї планети. Через те, що клімат стає більш теплим, поряд із глобальною зміною клімату говорять і про глобальне поте­пління. Термін “глобальне потепління” відображає лише частину кліматичних змін — підвищення температури, тоді як під впливом такого підвищення від­буватимуться зміни й інших кліматичних характеристик — вологості, опадів, сили вітрів і т. ін.. Тому вважається, що термін “зміна клімату” є ширшим.

Чому саме потепління і які його прояви?

Середня температура на планеті підвищується. Про це свідчать дані, зі­брані метеостанціями всієї планети. Найбільш ймовірною причиною цього вчені вважають збільшення в атмосфері викидів парникових газів.

До парникових газів належать діоксид вуглецю (вуглекислий газ), метан, закиси азоту, хлорфторвуглеводні та деякі інші гази. Парниковими їх назива­ють через здатність поглинати теплові промені, що, в результаті, призводить до виникнення парникового ефекту.

Парниковий ефект — тут атмосферний ефект, що виникає внаслідок по­глинення тепла парниковими газами. Сонячні промені досягають поверхні Землі, частина з них поглинається, інша відбивається у космічний простір. Нагріта поверхня Землі випромінює невидимі теплові (інфрачервоні) промені, внаслідок чого охолоджується. Парникові гази поглинають інфрачервоні промені, затримуючи тепло в атмосфері.

Збільшення кількості парникових газів у атмосфері, особливо вугле­кислого газу, зафіксовано по всій планеті. Вперше тривожні відомості були отримані від дослідників, які проводили спостереження на вершині гавайського вулкану Мауна Лоа. Протягом XX ст. середня температура на планеті підвищилася на 0,8°С , у Європі на 1,2°С. Такі темпи без перебільшен­ня можна вважати катастрофічними, адже такі зміни відбуваються значно швидше, ніж природні. За прогнозами вчених через 100 років температура на планеті збільшиться на 3,5 — 5,5°С. При цьому її підвищення не буде скрізь однаковим. Найбільше температура підніметься у полярних районах, яким буде завдано найпотужнішого удару, значно менше вона зміниться в екваторіальній і тропічній зонах.

Глобальне потепління характеризується не лише підвищенням темпера­тури, існують й інші його ознаки: прискорення танення льодовиків (таким чином майже зник льодовик на найвищій горі Африки -— Кіліманджаро); на північ відступає зона вічної мерзлоти; у Європі зменшилася кількість днів, впродовж яких тримається сніговий покрив; підвищується рівень океанів; південні види рослин і тварин просуваються на північ, і, відповідно, змен­шується чисельність північних.

У чому небезпека кліматичних змін?

• Внаслідок підвищення температури інтенсивно танутимуть льодовики Гренландії й Антарктиди. У результаті повного танення криги Гренландії рі­вень світового океану підвищиться на 7 м, Антарктиди — 50 м (разом — 57м). Врешті-решт буде затоплено величезні прибережні території з населенням у мільярди мешканців. Але навіть незначне підвищення рівня океану ставить

   

 149

148Розділ 6

під загрозу існування острівних держав, таких, як, наприклад, Мальдівські острови та Тувалу. На початку цього року його жителі вже були евакуйовані на сусідні острови через затоплення Тувалу океанічними водами. Крім того, рівень води підвищуватиметься за рахунок температурного розширення океанічних вод.

• Очікується, що в результаті зміни клімату зазнає змін глобальна цирку­ляція атмосфери та океанічних вод. Кліматичні зміни проявлятимуться не лише у зростанні температур. Відбудеться перерозподіл опадів, коли одні території заливатиме, а інші потерпатимуть від посухи. Зміна напрямків океанічних течій може призвести до того, що Гольфстрім не донесе теплі води до Європи, і цю частину світу очікують спекотне, сухе літо та тріскучі морози взимку. Зміни клімату роблять ризикованим ведення сільського господарства у цілому світі, адже традиційне сільське господарство пристосоване до сучасних кліматичних умов, а їх зміна призведе до неврожаїв.

• Внаслідок потепління вічна мерзлота зникатиме у районах сучасного поширення. Розмерзання заболочених територій загрожує спорудам, шляхам, нафто— і газопроводам. Для запобігання цьому необхідно здійснити величезні капіталовкладення.

• Зміна клімату впливатиме на здоров’я людей. Минулорічна спека в Європі забрала життя понад 10 тисяч людей. Очікується істотне збільшення зони розповсюдження тропічних хвороб, зокрема малярії і тропічної лихоманки.

• Зміна клімату загрожує біологічному різноманіттю. Живі організми пристосовані до існування у певних кліматичних умовах. Здатність до пристосування різна у різних організмів, одні, можливо, пристосуються до нових умов, інші — ні. Зокрема, зменшення площі крижаного покриву Північного льодовитого океану ставить під загрозу існування білого ведмедя. В результаті потепління в Східних Карпатах можуть зникнути альпійський та субальпійський пояси, які є єдиним середовищем, де росте рододендрон східнокарпатський — знаменита червона рута. Разючі втрати можливі і на екосистемному (під загрозою опиняться, наприклад, арктичні пустелі), і на генетичному рівнях.

•  Унаслідок глобальної зміни клімату очікується зростання повторю­ваності та інтенсивності катастрофічних природних явищ, пов’язаних з атмосферою та гідросферою — повеней, ураганів, посух, катастрофічних злив тощо. Все це призведе до зростання економічних видатків на захист від таких явищ, та на подолання їх наслідків.

• Деякі вчені вважають, що глобальне потепління може перетворитися на процес, що підтримує сам себе. Внаслідок танення вічної мерзлоти збільшаться викиди в атмосферу метану, а це, в свою чергу, призводитиме до нових хвиль потепління.

Як повідомляє радіостанція “Німецька Хвиля”, з посиланням на дані ні­мецької перестрахувальної компанії “Munchener Ruck”, за останні 10 років збитки, спричинені природними катаклізмами, склали 333 мільярди доларів. Це у шість разів більше, ніж 50 років тому!

Як потрапляють у атмосферу парникові гази?

Парникові гази потрапляють в атмосферу внаслідок дії природних і ан­тропогенних чинників. У природі парникові гази потрапляють в атмосферу у результаті вивержень вулканів, розкладу біомаси тощо. Надходження газів

   

 150

 

52