yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share

Застосування колізійних норм щодо спадкування у міжнародому праві

Яскравим

прикладом важливого значення надімперативних норм є стаття 15 Гаазької конвенції “Про закон, що застосовується до спадкування май-

на померлих осіб” 1989 р., яка визначає, що закон, який має застосовуватись відповідно до Конвенції не впливає на застосування будь-яких норм закону держави, де розташована нерухомість, підприємства та інші особливі категорії майна, норми щодо яких створюють певний спадковий режим у відношенні до такого майна з економічних, сімейних та соціальних міркувань. Така норма визначає надання пріоритету позиції надімперативних норм  в особливій сфері спадкування, виходячи з міркувань економічної, соціальної та сімейної політики держави. Останні міркування при їх тлумаченні в ідеалі не повинні наповнюватись надмірним потенційним значенням локальної політики держави на користь запобіганню зловживань в обмеженні колізійних основ і автономії волі, що діють у міжнародному приватному праві для застосування норм виключно свого правопорядку.         

Особливо важливі суспільні і державні інтереси повинні включати в себе

захист стандартів і цінностей, що історично й культурно склалися на даному правовому просторі, що проявляються, зокрема, у законах щодо спадкування. Виходячи із цього принципу, спадкове право багатьох держав  обмежує колізійні принципи  по відношенню до нерухомого майна законом місця його розташування (Канада, США); визначає, що підприємства  успадковуються за особливим режимом спадкування, виходячи з комерційних інтересів (Польща, Бельгія, Німеччина). Іноді в законодавстві може бути встановлений особливий  порядок переходу у спадок сімейних ферм (де має значення розмір ферми, її перехід по чоловічій лінії спадкування, неподільність майна ферми між індивідами, компаніями, товариствами) [69, с.35-45], портової землі, землі на державних кордонах, або інтересів в операціях, в яких особливо зацікавлена держава, предметів, що становлять історичну та культурну цінність [31, с. 587].

До надімперативних норм МПП в галузі спадкового права частіше за все відносяться норми, що стосуються спадкування іноземцями нерухомості (законодавства Швейцарії, ФРН, України). Так, за п. 4 ст. 81 Земельного Кодексу України, “землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом р. підлягають відчуженню”. За німецьким правом, наприклад,  раніше існували обмеження спадкових прав іноземців (їх було відмінено в ХVIII i XIX ст.), які могли придбавати нерухомість лише тоді, коли придбавали місце проживання;  у разі спадкування ними майна, із нього робились певні відрахунки [40, с. 322]. У США з 1887 р. іноземцям заборонялось мати будь-які права на нерухомість, а у разі її спадкування -  вони повинні були її продати громадянинам США у певні строки [113, с.86].

 

84