yandex rtb 1
ГоловнаЗворотній зв'язок
yande share
Главная->Право->Содержание->Викладене в цьому підрозділі дає підстави для таких висновків:

Зловживання довірою як спосіб вчинення злочину поняття і кримінально-правове значення

Викладене в цьому підрозділі дає підстави для таких висновків:

1. Зловживання довірою як спосіб учинення злочину утворює внутрішній зміст дії, іманентен їй або виступає у виді окремої “допоміжної” додаткової дії стосовно основного діяння, яке є головною ознакою об’єктивної сторони злочину.

2. Як обов’язкова ознака складу злочину зловживання довірою має місце насамперед там, де законодавець прямо вказує на операціональну своєрідність діяння, використовуючи словосполучення “шляхом зловживання довірою”. Коли в законі немає прямої письмової вказівки, операціональна складова частина злочинної дії – зловживання довірою, випливає із його змісту (встановлюється шляхом тлумачення).

3. У межах складу конкретного злочину зловживання довірою іноді виступає альтернативним способом (поряд з іншими) учинення злочинного діяння, який прямо указан в законі або однозначно випливає із його змісту.

4. Зловживання довірою (різні його види) виступає конструктивною ознакою основних (простих) складів злочинів. Зловживання довірою, зумовлене службовим становищем особи та зловживання довірою, зумовлене професійним становищем, трудовою функцією повірника досить часто використовуються для формування кваліфікованих і особливо кваліфікованих складів злочинів. В будь-якому разі зловживання довірою виступає характеристикою типових соціальних властивостей злочину і впливає на характер і ступінь його суспільної небезпеки.

5. Зловживання довірою, зумовлене службовим становищем, спеціального характеру використовується законодавцем для виділення спеціальних норм і є обов’язковою ознакою об’єктивної сторони складів злочинів, що передбачають відповідальність за спеціальні види зловживання владою або службовим становищем.

6. Зловживання довірою, зумовлене службовим становищем особи, яке забезпечує заподіяння шкоди додатковому безпосередньому об’єкту кримінально-правової охорони, законодавець використовує для конструювання складених злочинів, які виступають особливою формою закріплення в законі зловживання довірою.

7. Чинний КК недостатньо використовує наявні можливості для диференціації кримінальної відповідальності шляхом формулювання у складах злочинів ознак зловживання довірою як способу вчинення злочину і, зокрема, зловживання довірою, зумовленого службовим становищем особи, яка займає відповідальне становище, і зловживання довірою, зумовленого службовим становищем особи, яка займає особливо відповідальне становище, у зв’язку з чим законодавство в цій частині потребує удосконалення.

 

 

18